Yoğurtlu hardallı karnıbahar salatası

“Karnıbahar mı? Iııyk kim yer onu? Pişerken bile iğrenç kokuyor, böyle bir sebze olmamalı! Olsa bile buna sebze deyip yemek için enerji sarf etmemeli!” cümlelerinin havalarda uçuştuğu bir diyarda yaşıyorum ben. Bütün bu olumsuz yorumlara rağmen karnıbaharı sevdirme ve yedirebilme savaşını tüm kalbimle sürdürürken hardallı yoğurtlu karnıbahar salatası en favorileri tariflerimden biri oldu. Hal bu ki ben küçükken annem bana  “aa bak çiçek yemeği yaptım” demişti bende bayıla bayıla yemiştim. Kızartmasını bile görmeye tahammül edemeyenler var aramızda. “Az yağ, az kilo” savunup lezzetli yemekler yapabilmek tamamen deneysel çalışmaları gerektiriyor ve biliyorsunuz ki tadı muhteşem olan her şey ya zararlı oluyor ya da kilo yapıyor. Evdekiler mi? Onlar bu güzelim diyet yemeğe kıvırdıkları burunlarını yesinler.

hardallı karnıbahar

Malzemeleri sayalım;

1 Karnıbahar (750 gr haşlanmış karnıbahar 205 kcal)

3 Dolu kaşık yoğurt (250 gr yoğurt 240 kcal)

1 Kaşık zeytinyağı (1 yemek kaşığı zeytin yağı 120 kcal)

1 Tutam dere otu

2-3 sarımsak (tamamen isteğe bağlı)

1 tatlı kaşığı hardal (5 kcal)

İstediğiniz kadar tuz

Karnıbaharımızın çiçeklerini ayırıp, yıkayıp, buharda haşlıyoruz. Suda kaynatarak haşlama yerine su buharında haşlamak bana daha sağlıklı geliyor. Bunun için  metal makarna süzgecine benzeyen ama katlanabilir bir aparat kullanıyorum. Altına bir miktar su ekleyip, kapağını kapatıp ağzına, ocağıda yakınca oh mis gibi haşlansın 🙂

buharada karnıbahar

hardallı karnıbahar

Karnıbahar çiçeklerimiz haşlana dursun, “yemem ben onu” diyenlerde zıplaya dursun, bir kenarda eğer koymak istiyorsak sarımsaklarımızı soyup eziyoruz. Yorğurdumuza biraz tuz, hardal, ezilmiş sarımsak ve kıyılmış dere otumuzu karıştırıyoruz. Haşlanmış karnıbaharımızı bir kaseye alarak hazırladığımız yoğurtlu sosumuzu üzerine ekliyoruz.

Üzerine de süs olsun diye bir dal maydonozu kondurunca akşam yemeğini hafif geçirmek isteyenlere ya da ana yemeğin yanına farklı bir soğuk meze olsun diyenlere görsel bir şölen sunacaktır.

hardallı karnıbahar

Afiyet olsun.

Toplam 570 Kcal.

4 porsiyoluk bir salata olduğu düşünülürse 1 porsiyon 142,5 Kcal.

 

Bu yazı Genel, Ham hum kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir