Cevizli hardallı kereviz salatası

Kereviz; Bitkiler aleminin en kimsesiz, en yalnız, en suskun sebzesi, ne  kadar zavallı…

Dolaptan yemek yapmak için çıkarınca mutfak tezgahının üzerine koydum 3 tanecik kerevizimi. Tam o esnada  ismini telaffuz ettiğimde yüzünü buruşturanları gördü. Böyle bir duruma maruz kalmasın diye ne kadar çok dikkat etmiştim oysa ki. Biraz fazlaca üzülmüş olmalı ki poşetini açtığımda ıslak ıslaktı içi ve ağladığı belli oluyordu nemlenmiş gözeneklerinden. Üzülme dedim, “sadece ona ona üzülmedim ki” dedi. Peki neyin var? dedim “kimse beni sevmiyor” diye başladı anlatmaya. Onunla aynı tencerede pişe bilme ihtimali olan, dolapta yan yana durduğu sebzeler bile ötekileştirmiş onu sebzelikte. “Seninle aynı tencereye gireceğime çürürüm daha iyi” demişler. Kokusunu da alıp uzak bir kenara çekildiğinde sadece dere otu varmış o ağlarken tel yapraklarını kerevizin sırtına pıt pıt vurup “merak etme ben yanında dururum” diyen. Kerevizin yeşillikleri ile dere otu birbirlerine sarılıp birlikte ağlamışlar aynı poşetin içinde.

Bitki, insan demeden tüm alemin birlik olup bu sebzeye yaşattığı dışlama ona ve onun göz yaşlarına arkadaş olan dere otu  yapraklarına emsalsiz bir dayanışma ruhu katmış olmalı ki birlikte olmaktan vazgeçmek istemediler. Ben onları yemelik kıvama getirmeye hazırlayıncaya kadar, kendini daha fazla yalnız hissetmesin zavallı kerevizim diye onun seçtiği arkadaş ve  benim seçtiğim ön yargısız arkadaşlar ile pişirmeden bir şeyler yapmaya karar verdim. Kendisine salata olacağını söylediğimde öyle çok mutlu oldu ki “hızlı rendelersen kararmam bile senin için” dedi. Kar beyazı gülümseyişli pırıl pırıl parlayan kerevizler ile cevizli yoğurtlu hardallı muhteşem bir salata oldu.

cevizli yoğurtlu hardallı kereviz

Malzemeler;

3 orta boy kereviz (Soyulmuş temizlenmiş hali ile 500 gr kereviz 90 kcal)

3 kaşık yoğurt (250 gr yoğurt 240 kcal)

1 tutam dere otu

1 tatlı kaşığı hardal (20 gr hardal 5 kcal)

Tuz

2-3 parça ceviz (üzerine ufalamak için)

cevizli hardallı kerevizKerevizimizi rendenin kalın tarafı ile rendeliyoruz. bunu mümkün olduğunca hızlı yapıp kararmadan yoğurda atmamız gerekiyor. Hızlı olmaz diyorsanız kararmasını bir rendeleyip bir rendelenmişlerin üzerine  limon sıkarak da engelleyebilirsiniz. (Kısaca “senin için kararmam bile” vaadi tamamen  “hızlı rendelersen” koşuluna bağlı.)

Hepsini rendeleyip bitirmeye uğraşmadan parça parça attım yoğurdun içine ve her taraflarının yoğurda bulanmasını sağladım.

Tabi yoğurt ile karışmış kerevize kıyılmış dere otu ve hardalı karıştırmak çok zor oldu. Keşke dedim kerevizi rendeye değdirmeden önce yoğurt hardal ve dereotu içeriğini hazırlasaymışım. Bence siz öyle yapın.

 Eğer isterseniz bu tarife ezilmiş bir kaç diş sarımsak da ekleyebilirsiniz ama ben bu salatayı  ertesi gün iş yerine de yanımda getireceğim için sarımsak kullanmadım.

Hatta yoğurdun ekşiliğini biraz bastırsın diye bir çorba kaşığı mayonez de kullanırsanız bence çok çok lezzetli ama daha kalorili olacaktır.

Son olarak üzerine de cevizimizi ufaladıysak kerevizimizin bizlere nasıl mutlu mutlu gülümsediğine bakabiliriz artık;

kereviz salatası

 Afiyet olsun.

Toplam kalori 335 kcal.

3 porsiyon çıkıyor dersek; 1 porsiyonu 112 kcal.

 

Bu yazı Genel, Ham hum kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir