Koltuk kılıfı nasıl dikilir?

koltuk kılıfı dikmekKoltuk kılıfı neden dikilir?

Hatırlar mısınız eskiden annelerimiz koltukların üstüne örtüler sererdi. Çok şükür benim öyle sebepsiz icatları olan bir annem yoktu ama komşu teyzelere oturmaya gidildiğinde, otururdum koltuğa tam yerleştim popom kendi karakterine göre kendine bir alan yarattı derken güneşli hava da gök gürlemesi gibi kibarca ama içinde bir nevi tehditin de yer aldığı ev sahibesi teyzenin sesi duyulurdu “düzgün otur örtüyü kaydırma çocuğum!!”

Kayardı napabilirim, örtü kaymayacak diye popomuzun ucuyla oturup popomuzun ucuyla mı kalkalım yani. Kısaca bu nasıl otursam da kaymasa bu koltuk örtüsü gerilimi çocukluğuma damga vuran şeylerden olmasa da  annemden ziyade beni gerim gerim gererdi. Aman teyze görürse kızacak korkusu, o örtüyü eski düzgün haline getirmek için çekilen çile, düzeltmesen de bu sefer örtünün resmen ispiyonculuk yapıp “bu bozdu beni” diye köşesiyle sizi  işaret edip bütün komşu teyzeler önünden kapana kıstırması ve geceleri rüyalara giren yamuk yumuk örtülerin sizi boğmaya çalışmasından kurtulmaya çalışmak…

koltuk kılıfı dikmek

Böyle uykusuz gecelerin sabahında hep bir aydınlanma ile uyanırdım “Ah ben olsam komşu teyze böyle kaynayan düdüklü tencere gibi vızıldayacağıma, çekiştirip sıkıştırmaktan parmaklarımı zorlayacağına şöyle bir kılıf yaparım,  tependen takarım koltuğa giyse elbise gibi, oturunca da kaymaz insan hiç değilse!!" derdim, ve gözümde yandaki resim aynen canlanırdı.

O zamandan belliymiş biraz bilmiş olacağım.

O zamanlar gereksiz anne icatları top listesinin en tepedeki unsuru olan bu koltuk örtüsü, bir koltuğu olunca insanın en büyük gerekliliği haline geliyormuş meğersem. Şimdi siz koltuğu alacak kadar büyümüşsün daha ne kat kat ne örtüsü? Diyebilirsiniz ama çalışan eve benim gibi haberli habersiz her an misafiri gelebilen bir eviniz ve çeşit çeşit tüylü çocuğunuz varsa (bilmeyenler için söyleyeyim evcil hayvanlar sahiplerinin birer çocuğu gibidir) misafir geleceği zaman başka örtü, evdeki canavarlar için başka örtü,  oldu ya kirlendi diye yıkadığınız zaman örtüleri   kuruyuncaya kadar emaneten çarşaf marşaf gibi başka bir örtü daha kullanmam gerekebiliyordu.

Sonra o örtülerin kaymasından müzdarip bir poponuz, rüyalarınızda sizi koyalayan kırışık buruşuk örtüler ile geçmiş çocukluğunuz var ise ve elinizden azıcıkda dikiş geliyorsa, örtüler yerini koltuk kılıflarına bırakıyor ve benim gibi 3. Koltuk kılıfını dikmeye meylediyorsun. Yok o göz zevkini bozucu, uzun süre bakılırsa şaşı yapabilecek nitelikte olan, oturması rahatsız, estetik faciası fırfırlı olanından değil elbette. (Bir de fırfırlı mı yapsam ki? Ben bunu bir düşüneyim) Haksınız bir süre sonra evin her yerinde o kılıfın altında ne renk olduğu bilinmeyen, muhtemelen deseni de çoktan unutulmuş kotuklar yer almaya başlıyor ama olsun koltuk değiştirmek yerine kılıfı değiştirince Gayet ucuza oturma grubunuzu yenilemiş gibi bir öz güven kaplıyor içinizi.

Bu 3. kılıfı dikme işim kesinlikle maymun iştahlılıkdan değil, 1.si çok beyaz üstüne renkli çiçekli idi, beyaz olduğu için çok kirleniyordu, çok yıkanıyordu, yıkana yıkana çekti, kuruttuysam töbe billah koltuklara geçmez hale geldi ve renkli çiçekleri soldu üzerine un elemişsin gibi duruyor, 2. si ise 1. si eskidi artık yedek de dursun da, bu işi de öğrendim zaten daha güzelini yapayım diye başladığım bir projeydi,  overlok makinemi yeni aldığım zamandı ve işgüzarlık yapıp overloklarken birleştirdim parçalarını ve kullanırken çok geçmedi gerdiren köşelerden (ben geniş dikiyorum ama her halukarda 2-3 kere çamaşır makinesine girince çekiyor) sıyrılıverdi dikişleri, yırtık pantolunlara döndü…

Geldik 3. süne, vaziyet 1. Ve 2. kılıflarda bu iken 3. bir kılıfı daha  genişçe ve daha sağlam bir kumaştan dikmeyi gerektidi ve aldığım kumaşçı Ikea kumaşları kadar kaliteli bir kumaş olduğunu överek sattı bana bu kumaşı. Zaten ben de rengini ve desenini çok beğenmiştim, malum perde ve koltukların yastıklarındaki kırmızıyı değiştirmeme gerek kalmayacak şekilde içinde kırmızı vardı. Kumaşı söyle bir sereyim de heybetine bakayım dediğimde de sevgili kızım Boris "ben beğendim anne" der gibi gitti üstüne kuruldu. Göbeği de patilerinin üstüne yayılıverdi. Hayır şişko değil cinsinin (İngiliz Buldog) özelliği o göbiş.

koltuk kılıfı dikmek

Ben de bu arada koltuklarımın ölçülerini yeniden aldım ve her bir ölçüye +2 cm ekledim çünkü çekme ihtimaline karşı yıkasam bu sefer de kumaşın apresi bozuluyor ve 20 metre kumaşı makineye sığdırmam da pek mümkün değil zaten. (Daha önce +1 cm eklemiştim eninde sonunda çekip zıpçıktı gibi oldu kılıflar)

koltuk kılıfı dikmek

Koltuktaki her bir parçaya harf verdim  ve bu harfleri parçalar karışmasın diye kumaşları kestikçe arkalarına yazdım. 2 küçük koltuğuma ait bütüm parçaları mezura, cetvel ve kurşun kalem yardımı ile kumaşın tersine çizip kestim. Bu işlem (sadecece kumaşa çizip kesme) 2 koltuk parçası için yaklaşık 2 saatimi aldı, ne yavaşsın demeyin lütfen, tam olarak 20 adet parçayı ayrı ayrı çizdim ve kestim.

koltuk kılıfı dikmek

Bu sefer tembellik yapmadım, kestiğim bütün parçaları önce ovarlokladım tek tek, bu yaklaşık 2 saatimi aldı. Kesme işleminde olduğu gibi 20 adet parçanın 4 tarafını, yani 20*4=80 kenarını tek tek overlokladım. Bu işlemlerden sonra dikmeye halim kalmadı vurdum kafayı yattım. (1. gün toplam 6 saat)

koltuk kılıfı dikmek

Overloklu parçalar hazır olunca her parçayı tek tek koltuğa sererek (2 koltuğun ölçüleri aynı olsa da yönleri birbirinden farklı çünkü) birleştirmeye başladım.

1-      İlk önce koltuğun üst kısmında verev olarak birleşmesi gereken yeri yapıp (D1 ve D2) serdim.

koltuk kılıfı dikmek

2-      Daha sonra bu üst kısma birleşecek olan sırtımı yasladığım parçaları (C1 ve C2) birleştirdim ve üst parçaya diktim.

koltuk kılıfı dikmek

3-      Sırt yaslama parçalarına popomu koyduğum oturma parçasını (E) birleştirdim,

koltuk kılıfı dikmek

4-      Oturma parçasına yere kadar uzanan alt parçaları (B1 ve B2) önce birbirlerine, sonra oturma parçasına birleştirdim,

5-      Koltuk kollarının ön yüzeyleri (A) ile o zamana kadar diktiğim diğer parçaları birleştirdim,

6-      Son olarak da koltuğun arka parçalarını (F1 ve F2) önce birbirine, daha sonra dikmeye devam ettiğim koca parçaya birleştirdim.

koltuk kılıfı dikmek

7-      En son da bütün koltuğun etek ucunu 0,5 cm içe ktlatarak kıvırıp diktim. En çok da bu aşamada zorlandım, çünkü o kadar büyüyüp ağırlaşmıştı ki diktiğim kumaş, ne gücüm de zor yetti  sabrım da. Bu 2. akşamdı gece oldu gittim yattım. (1 koltuk için 1 saat)

3. günün akşamı zaten hazır overloklanmış parçalarım ile sadece dikme işlemini 2. aynı boy koltuğum için yaptım ve 1 saatte bitiverdi.

Kırlentlerin nasıl dikildiğine de bakmak isterseniz burdan devam edin lütfen;

bilge der ki;

koltuk kılıfı dikmek

Adım adım nasıl koltuk kılıfı diktim derseniz aslında kısaca pdf olarak şöyle;

koltuk kılıfı dikmek

Pdf olarak görüntüleyemezseniz de resim olarak şöyle;

koltuk kılıfı dikmek

 

Bu yazı Dikiş, Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Koltuk kılıfı nasıl dikilir? için 7 cevap

 1. Eren der ki:

  Harika bir yolgösterici olmuş,eline yüreğine sağlık.
  Koltuğum yıpranmasın diye giydirmeli bir kılıf istiyordum, fiyat aldım 1,300 gibi rakamlar çıktı.dikiş dikmeyi biliyorum ama kendime güvenemiyordum.verdiğin pusula acayip işime yarayacak.yapınca haber vereceğim öpüyorum çok

 2. Ayşe der ki:

  Elinize sağlıj gercekten çok güzel olmuş. Aynı koltuk takımından benimde var(rapsıdi lego) ne kadar kumaş gitti onu merak ettim anlatımınız içinde ayrıca teşekkürler:)

  • admin der ki:

   15 metre kadar almıştım toplam, 13 metresini kesin kullandım, geriye kalandan da minder kırlent gibi küçük yastıkçıklar yaptım.

 3. Deniz der ki:

  Süpersiniz süper… Kılıf dikeceğim koltuklarımın sizinkilere benzer oluşundan dolayı geldim ama; akış şemasına verdiğiniz emeğe ayrı koltuklarınıza ayrı birer “elinize sağlık” demeden geçemedim.

 4. Aysegul der ki:

  Valla mimaristik bir çalisma olmuş hele semasi beni benden aldi.kimya dersi gibi ama hayatimda bir konuyu çiźimle bu kadar.anlasilir kisa ve oz anlatip kafada hic soru bırakmayacak kadar net bir şekil ortaya koyan çok az insan gördüm tebrik ediyorum.dikisten anlarım overlogumda var sayende guvendim kendime baskasina verecek bir çuval paramda olmadigina göre bu anlatimla ve şemayla  butun evi giydirebilirim bennn.elinize emeginize yireginize saglik hay Allah razı olsun gani gani

 5. Aysegul der ki:

  Sadece bir soru işareti bırakmışsiniz oda kaç metre kumaş kullandiniz toplamda.zira benimde modelim neredeyse ayni ve kumasi kesik kesik parçalar halinde degilde bir kerede topluca almak istiyorum ama ne kadar gidecek bilmiyorum.onuda yazarsanoz size hepten minnettar olurum ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir