Balayı kurabiyesi

balayı kurabiyesi ve kahve

Sadece evliler yiyebilir demek yerine balayı kurabiyesi demişler ya buna da neremle güleceğimi kestiremiyorum. Bu kurabiye börek vs. gibi yiyeceklere nasıl oluyor kimler ne yiyip ne içiyor böyle uyduruyor da abuk sabuk isimler veriliyor bazen gerçekten çok merak ediyorum. Tamam lezzeti muhteşem bir kurabiye, hayatınızda hiç bu kadar lezizini yememişsinizdir, kabul ediyorum ama ismine “balayı” koymak nedir ya? Yok olmadı yeni evli kurabiyesi diyin. Son bi kaç gündür gerçekten bu gıdaların abuk sabuk çarışımlı isimlerinin olmasına takmış durumdayım. Kurabiyenin en iyi arkadaşı kahve için de vardır böyle bir mit mesela, “Kahve içen kızlar kararır” ne alaka ya?

Küçük çocuklar kahve içmesin diye korkutup kahveden uzaklaştırmak için annelerin bulduğu bir çeşit uydurmaca olsa gerek. Hayır anlamıyorum ki kara olmak o kadar mı kötü?

Şimdi balayı kısmını geçersek kurabiyelerin bildiğiniz üzere bir canavarı var. Susam sokağının bir tanesi hemde. Bu gün olduğu gibi çocukken de öyle pek bi televizyon izleyebilme becerim yoktu zaten ama bu kurabiye canavarı ergenlik çağımda Kötü Kedi Şerafattin’i keşfedinceye kadar benim hayatımın aşkıydı. İyiydi iyi olmasına ama Şero bir başka, şu tatlılığa bakar mısınız.

Kötü kedi şerafettin

O zamandan belliymiş hemen hemen her kadın gibi benim de öküze tapma eğiliminde olduğum ama naparsın işte, can çıksa da huy çıkmıyor ya …

Ergenlik coşkularımla sizleri bağlamak istemiyorum o halde tarife geçelim;

İntihal yapmayım ben de tarifi buradan aldım; Feyza’nın Mutfağı

Fakat birkaç değişiklik de yapmadım değil. Sonra bu kurabiyeyi yapıp dağıttığım, arkadaşlarım tarifi istedi, henüz blog’a koymadığım için onlara yukarıdaki linkten yaptığımı söyledim. Onlar da gr/ml ölçü değerlerini görünce bu ne böyle kimya mühendisi miyiz bi? diyip kendilerince internetten daha kolayını bulup yapmayı denediler. Hemen değil ama daha sonrasında itiraf ettiler ki gr/ml siz bardak kaşık ile olan tariflerin tadı hiç güzel olmamış.

Malzemeler;

Önce hatırlatalım;

1 cup=240 ml

82 gr mısır nişaştası

50 gr pudra şekeri

331 gr cup fındık tozu

220 gr bitter çikolata

Fındık tozu öyle evdeki fındığın çekilmesi ile yapılabilecek bir şey değil gidip marketten paşa paşa alıyoruz. Yok blendrım iyi ben evde yaparım derseniz pek önermem. ben ne kadar çekersem çekeyim fındığı un haline getiremedim.  Maliyeti yüksek bir kurabiye evet, malum fındık bu sene kg/fiyatta altın ile yarışır şekilde.

Balayı Kurabiyesi malzemeleri

Önce çikolatamızı benmari usulü eritiyoruz. Bu benmari de bence çok komik bir laf. Kaynayan su içine bir tencere  oturtup, tencerenin içine de çikolatalarımız koyup yavaş yavaş erimelerini bekliyoruz. Evde mikro dalga varsa daha kolay tabi, mikrodalgada şipşak erimiş çikolataya ulaşabilirsiniz.

Çikolata erimeye çalışırken toz halindeki diğer malzemeleri bir kapta karıştırıyoruz. Üzerine erimiş çikolatamızı döküp hamur gibi yoğurmaya başlıyoruz. Birbirini tutması ve kurabiye hamuru gibi bir arada dağılmadan durması benim malzemelerimle çok zor oldu. Ne yaparsam yapayım esnek bir yapıya kavuşturamadım, muhtemelen benim kullandığım bitter çikolata’nın markası ile ilgili bu durum.

balayı kurabiyesi yuvarlama

Daha sonra ceviz ve fındık arası boyutta yuvarlayarak tepsiye diziyoruz.  20 dakika 150’C’de pişiriyoruz. Ana tarifte 12-15 dakika diyordu ama kurabiyelerin üzerinde çatlak görüntüsü oluşmadığı için 5 dakika kadar daha tuttum. Maalesef ki gene oluşmadı. Görüntüyü başarısız saysam da tadı muhteşem oldu. Siz de deneyin sizin de muhteşem lezzet deneyimlerimiz olsun.

balayı tadı

Afiyet olsun.

Bu yazı Genel, Ham hum kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir