Astarsız da olsa ceket dikebilmek

Saten yada Astar gibi kumaşlara dokunamadığım için benim ceket denemelerim hep astarsız ya da pamuklu kumaştan astarlı oluyor. Neyse bu ay ki Burda Pratik dikiş dergisini alır almaz kapak fotoğrafındaki etek ve ceket uyumuna bayıldm. Ben zaten hep sevmişimdir 70’ler ve 80’ler modasını, verev kesilmiş bol bir etek ve bedene oturan bir ceket muhteşem bir fikir olarak parladı kafamda. Çok uzun zaman önce aldığım ve bir türlü fırsat bulup dikemediğim lacivert-siyah kaşe kumaşımdan ceket, düz kalın ama akışkan bir kumaş olan lacivert kumaşimdan da bir etek dikmek istedim.

Eteği diktim ilk (dikerken ve devamında fotoğrafını çekmeyi akıl edemedim), 190’lık mankenlere göre alındığı için kalıp ölçüler bir buçuk metrelik benim boyuma uydurmak demek etek boylarından en az 10 cm kısaltmak demek, her defasında ya kısa olursa şüphesine düştüğüm için dikip bitirdikten sonra bitti zannettiğim halde tekrar işlem yapıp kısaltmam gerekiyor. Sonra dün gece de ceketin kalıplarını çıkardım ve bir kısmına kadar diktim sevgili oğlum Darius’la birlikte. Kumaşa çizdiğim kalıpların üzerinde kendisine sık sık rastlayacağız, yanıma oturup pati dokundurup miyavlamaları çare etmeyince, ya da benim onu sevmelerim kendisine yeterli gelmeyince “ilgilen benimleeee” diye miyavlamaktan vazgeçip yaptığım işin ortasına büyük bir keyif ile yatıyor.

İlk olarak birleştirdiğim parça yaka oldu… Fotoğraflar malesef ampul ışığında çekildiği için birazcık flu…

Ön ve arka parçaları birleştirdim lakin her kol takma aşamasında olduğu gibi bu sefer de ilk denememde başarılı olamadım. Bence bu beden ve kol kalıpları arasında ciddi sorunlar var, hep büyük geliyor, ne kadar büzdürsem de kol parçasının üst kısmını olmuyor olmuyor!!!

Kısmi de olsa başarısızlık ile sonuçlanan bir girişimi bir kenara (gece gece söküp yeniden dikmeye takatim kalmamıştı) bırakıp keçelerden bu kıyafet ile kullanabileceğim bir taç yapmaya karar verdim.

Lacivert ve lila keçelerden 15 cm. uzunluğunda 4 cm genişliğinde iki şerit kestim. Şeritleri http://www.craftleftovers.com/ adresinde anlatıldığı gibi kestim ama onun kullandığı iğne iplik yerine ben silikon kullandım ve keçeyi kendi üzerinde doladım. Ortasına da bir boncuk yapıştırdım. daha sonra çiçekleri Hafta sonu Ankara Ulusdaki Suluhan’dan tanesini 75 kuruşa aldığım taçlardan birine yapıştırdım. Bu sefer başarılı bir iş yapmanın motivasyonu ile uykuya dalmaya karra verdim.

Ceketin tamamlanmış hali ile en kısa sürede buralarda olacağım, kolları yapamasam bile süper bir yelek olacak diye umudum var.

Bu yazı Dikiş, Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Astarsız da olsa ceket dikebilmek için 2 cevap

 1. meltem der ki:

  Merhaba herşeyibilen hanım 🙂

  bloğunda vakit geçirmek benim için çok keyifliydi, sayende pek çok şey öğrendim.
  Borise, behlüle bayıldım..Ama sende görsen benim cadılarıma bayılırsın 😛
  Yakınlarımda otursaydın şöyle kapıkomşusu falan olsaydık diye içimden geçmedi değil..
  Kaliteli insanlara rastlamak bu sanal alemde de olsa sevinidirici 🙂

  son bişi 🙂
  bu yeni yılda
  yemeklerini birlikte yiyebileceğin, bazen başını ağrıtıp, bazen yüzünü güldürecek, çoğunlukla içini ısıtacak kendin gibi güzel bi yürek olsun yanında diliyorum…

  • bilgederki der ki:

   Blog’u yazmaya başlıyalı yaklaşık 1 sene oldu ve bu geçen süre içerisinde ilk defa bu kadar içten, bu kadar sıcak bir yorum aldım. İyi dilekleriniz için çok çok teşekkür ederim, Umarım çok daha iyisi sizin ve cadılarınızın olur.
   Hayallerinizin gerçek olduğu bir yıl sizlerin olsun 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir