Zeytinyağlı iç baklalı enginar dolması

Başka bir uyduruk yemekle daha karşınızdayım. Zeytinyağlı baklalı enginarı mutlaka duymuşsunuzdur, enginar dolmasını da, biz bu sefer birlikte Zeytinyağlı baklalı enginar dolması yapacağız. Aaa bakın burada yapılmışı bile var!!

Zeytinyağlı iç baklalı enginar dolması

Enginardan bahsetmeyeceğim artık yazacak övgü sözü bulamıyorum, daha önce bunu ve bunu okuduysanız Marilyn Monroe’nun da enginar güzeli olduğunu biliyorsunuz demektir. Biz direk baklayı anlatalım azıcık.

Bakla? Evet evet bildiğimiz eşek baklası, yani en azından Amasya-Merzifon civarında bu isim ile tanınır, bu durum Merzifon ve eşek ikilisi efsanesinden mi kaynaklanmakta orasını bilemiyorum tabi (Bilmeyenler için söyleyeyim Merzifon’un eşeği meşhurdur derler, eşek dediysem öyle karakaçan gibi çelimsiz değil, beyaza yakın gri renkte neredeyse at kadar büyük sütçü eşeklerinden). Günümzün elit isimini kullanacak olursak da bir nevi Bombay fasulyesi.

Aslında taze bakladan da burada çok bahsetmiştim eeee o zaman yazacağım ne kaldı? Yeşil olanını kabuğuyla pişirilip fasulye gibi yedik zaten, minik boksör eldivenlerine benzeyen iri tanelerini de kabuksuz olarak enginara dolma yapmak için kullanacağız az sonra. Çok uzatmadan malzemeleri sayıp tarifi verip bu seferlik biraz fotoğraf görselliğine göz atmanızı istiyorum diyeceğim, sanmayın ki yeni şeyler yazmaya üşeniyorum, sadece gidip bir an önce piyanomun başına oturmak istiyorum.

 Malzemeler;

2 adet temizlenmemiş bütün enginar

½ kg bakla (bu da temizlenmemiş, kabukları ayrılınca 250 gr kadar iç bakla ancak kaldı)

1 büyük baş soğan

2 kaşık zeytinyağı

2 küçük havuç

İstedeğiniz kadar dereotu

Tuz

2 küp şeker

Zeytinyağlı iç baklalı enginar dolması

Enginarların saplarını biraz derince kesiyoruz. üst yapraklarının da ucundan kesiyoruz. En dıştaki yapraklarını temizleyip elimizle biraz yapraklarını açıyormuş gibi yaparak gevşetiyoruz. Dikkat etmeliyiz ki tamamen gövdeden ayrılmasın yapraklar, onları da yiyeceğiz pişince. Orta kısma ulaştığımızda elimizle önce mor-sarı yaprakları koparıp temizleyip, en son olarak da dipteki tüyleri kazıyıp limon suyu sürerek kararmasını önlüyoruz. Bu işlem esnasında şunları unutmamak gerek;

1-İçi oyduğunuz çay kaşığı elinizden kayarsa her yer enginar tüyüne bulanıyor, aman ha!

2-Deve dikeninin amca tarafından akrabası olduğu için koca kafalı arkadaş, ortadaki narin yaprakların insanın eline batan bir yapısı var, kendimize işkence etmeden tüm tüyleri temizlemeye çalışalım.

Zeytinyağlı iç baklalı enginar dolması

Benim enginarlarım semt pazarında bulabildiğim tek enginarlardı, gayet büyük ve yaşlanmış oldukları çok belliydi, neyse ki pişmede sorun yaşatmadı.

Zeytinyağlı iç baklalı enginar dolması

Enginarları hazırlayıp limonladıktan sonra, bir tavaya küp doğranmış soğan, havuç ve zeytinyağını ekleyerek kavuruyoruz. Bu esnada isterseniz tuzlayabilirsiniz. İç baklayıda tavaya koyup onun da rengini tatlı yeşilden hafifi sütlü neskafeye dönmesini izliyoruz ve dere otunu üzerine kıyıp söyle kabaca bir karıştırıyoruz. İç malzemesi hazır olduğunda enginarların orta göbeklerini ve yaprak aralarını bu malzeme ile doldurup, genişçe bir tencereye yerleştiriyoruz. Bu hali ile çok az da olsa tekrar tuzluyoruz, üzerlerine yarım limon suyu ve 2 küp şeker ile karıştırılmış 2 bardak suyu gezdire gezdire döküyoruz. Tenceremizin kapağını kapatıp yaklaşık 1 saat kadar kısık ateşte pişiriyoruz.

Zeytinyağlı iç baklalı enginar dolması

Piştiğinde lokum kıvamında bir şey karşılıyor bizi tabağımızda. Resimlere baktıkça göreceksiniz, önce yapraklarına dokunuyorsunuz çiçek gibi salıveriyorlar kendilerimi geriye doğru açılıyorlar. Sonra tek tek o yaprakların dibini dişimizle sıyırırken enginarı devedikeninden ehlileştirip bizlere sunan dahilere selamlarımızı yolluyoruz. Yaprakları tamamen yemeye çalışmayın, iç kısmının ortasından dibine doğru dişlerimizle bir sıyırma hareketi yaparsak, şekerli, ekşi ve muhteşem bir lezzet bizim olacak. Fotoğraflı olarak enginar yapraklarının nasıl kibarca açıldığını ve nasıl tek tek tarafımdan sıyrılarak tüketildiğini gösteriyorum.

Zeytinyağlı iç baklalı enginar dolması

Zeytinyağlı iç baklalı enginar dolması

Zeytinyağlı iç baklalı enginar dolması

Zeytinyağlı iç baklalı enginar dolması

Zeytinyağlı iç baklalı enginar dolması

Zeytinyağlı iç baklalı enginar dolması

Yapraklar ile oynama, kemirme aşamalarını geçtiğimizde elimizde çanağının üzerinde taze iç baklaları ile bize gülümseyen zeytinyağlı iç baklalı enginarımız kalmış olacak. Bunu da nasıl isterseniz yiyebilirsiniz, ben benimkini yemek için elimden fotoğraf makinesini bıraktığımda Boris 1 numaralı duygu sömürü bakışı ile beni o kadar taciz etti ki yarısını onunla paylaşmak zorunda kaldım.

Zeytinyağlı iç baklalı enginar dolması

Bu yazı Genel, Ham hum kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Zeytinyağlı iç baklalı enginar dolması için 1 cevap

  1. Geri izleme: Zeytinyağlı yeşil baklalı enginar | bilge der ki:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir