Tığ ile mor menekşe nasıl yapılır?

mor menekşe yapımı

Adım adım tığ ile mor menekşe nasıl yapılıyormuş bakalım mı?

Şöyle bir hayal ediyoruz. Benim kafamda Mor menekşenin ortası sarı, sonra beyaz açılan yapraklar, sonrasında koyu mor çiçek yaprakları olarak canlandı ve o canlanan resim ile yapmaya başladım.

Önce sarı iple başlıyoruz, 8 adet zincir çekiyoruz.

Bu zincirleri ilk başladığımız zincire birleştirip bir yuvarlak halka elde ediyoruz. Ben çoğunlukla yuvarlak yapacaksam ilk başladığım zinciri tam çekmeden bol bırakıyorum, birleştirdikten sonra sıkılıyorum ve üzerine yapacağım çubukları bu başlama ipinden artanları da yuvarlağın  üzerine yatırıp, saklayarak yapıyorum ki ipi kestiğimizde çok sınırdan olmasın da sökülüp bozulmasın.tığ işi menekşe1

SARI YAPRAKLAR

1. sarı çiçek yaprağı:

Sarı yaprak için 1. çubuk: Birleştirme işleminden sonra 3 zincir çekiyoruz.

Sarı yaprak için 2. çubuk: Tığın üstüne 1 dolayıp yuvarlağımızın ortasına batıyoruz. Yuvarlağın arkasından ipimizden 1 ilmek alıyoruz, tığımızın üzerinde 3 ilmeğimiz oluyor.

Bu 3’lü ilmek grubunu 2 şer örerek ikişer tığdan boşaltıyoruz.

  1. çubuğumuz da tamamlandı.

tığ işi menekşe2

Sarı yaprak için 3. çubuk: 2. Çubuğu  yaparken kullandığımız adımları tekrarlıyoruz.

3 adet zincir çekip yuvarlağın ortasına tığ üstüne almadan batıp direk ilmeğin içinden çekiyoruz.

Toplamda 4 çubuktan oluşan 1. Sarı çiçek yaprağımız tamamlandı.

2. sarı çiçek yaprağı: 

1. sarı çiçek yaprağında yaptığımız işlemleri tekrarlıyoruz.

  1. sarı çiçek yaprağımız da tamamlandı.

Şekil olarak yuvarlağımızın etrafında sadece 2 yaprakcık görünür vaziyette bir görselimiz oldu. Yuvarlağımızın yapraksız olan kısmı hala zincir olarak duruyor. Orayı beyaz ile dolduracağız.

tığ işi menekşe3

Beyaz yaprakları yapmak için sarı köprü;

1. sarı köprü: Kaldığımız yerden 4 zincir çekerek devam ediyoruz. Çiçeğin ön yüzünü arkaya çeviriyoruz. Arkada görünen iki yaprağın diplerine batarak 4 zinciri sabitliyoruz.

2. sarı köprü: Tekrar 4 zincir çekip 2. Yaprağın dibinden yuvarlağımızın içine sabitliyoruz ve ilmeği genişletip ipi kesiyoruz. Sarı ip ile yapacağımız işlemler sona erdi.

3. sarı köprü: İlk yaptığımız yuvarlaktaki iki sarı yapraktan arta kalan zincir payı.

tığ işi menekşe4

BEYAZ YAPRAKLAR;

1. beyaz yaprak;

Sarı yaprakların arkasındaki sarı köprünün en başından (ki en başı sarı ipi kesip bitirdiğimiz yer) motifin yüzü bize bakıcak şekilde çubuklar yapmaya başlıyoruz. 5 çubuklu ama çubukları daha uzun olucak şekilde çiçeğin 3 yapraklı beyaz kısmını ve mor yapraklar için gerekli köprüleri yapacağız.

Beyaz yaprak için 1. Çubuk: Köprünün altından ipimize tığ ile uzanıp ilmek alıyoruz. 4 adet zincir çekiyoruz. Tığı bir kenara bırakarak başadığımız ip ile sarı ipin kalan ucuna kör düğüm atıyoruz.

Beyaz yaprak için 2. Çubuk: Tığımızın üzerine 2 ilmek alarak (ipi tığa 2 kere dolayarak) sarı köprünün altından ipimize tığ ile uzanıp ilmek alıyoruz. Tığımızın üzerinde 4 ilmek oldu. Bu 4’lü ilmek grubunu 2 şer örerek 3 kerede tığdan boşaltıyoruz. Sarı çubuklarımıza göre daha uzunca bir beyaz çubuğumuz oldu.

Beyaz yaprak için 3.-4. Çubuk: Beyaz yaprak için 1. Çubuk yapımını 2 kez tekrarlıyoruz.

Beyaz yaprak için 5. Çubuk: 4 adet zincir çekip sarı köprünün altına tığ üstüne almadan batıp direk ilmeğin içinden çekiyoruz.

1. beyaz yaprağımız tamamlandı.

tığ işi menekşe5

2.beyaz yaprak;

1. beyaz yaprak da gerçekleştirdiğimiz adımları 2. Sarı köprü üzerinde gerçekleşitiriyoruz.

2.beyaz yaprağımız tamamlandı.

3. beyaz yaprak;

1. beyaz yaprakta gerçekleştirdiğimiz adımları sarı köprüler kalmadığı için 2 sarı yaprağın devamında kalan yuvarlağımız üzerinde gerçekleştiriyoruz.

3. beyaz yaprağımız tamamlandı.

tığ işi menekşe6

Mor yaprakları yapmak için beyaz köprü;

1.beyaz köprü: Kaldığımız yerden 4 zincir çekerek devam ediyoruz. Çiçeğin ön yüzünü arkaya çeviriyoruz.  Arkada görünen ilk beyaz yaprağın ortasındaki çubuğun dibine batarak 4 zinciri sabitliyoruz.

2.beyaz köprü: Tekrar 4 zincir çekip 1. ve 2. Beyaz yaprağın tam ortasından sabitliyoruz.

3.beyaz köprü: 4 zincir çekerek devam ediyoruz. 2. beyaz yaprağın tam sonunun dibine batarak zinciri sabitliyoruz.

4.beyaz köprü: 3 zincir çekerek devam ediyoruz. Yuvarlağımızın üzerine yaptığımız 3. Beyaz yaprağın tam ortasına batarak zinciri sabitliyoruz.

5.beyaz köprü: 3 zincir çekerek devam ediyoruz. 1. Beyaz köprünün altından tığımızı geçirip aldığımız ilmeği direk çekerek mor yapraklar için gerekli olan köprüleri tamamlamış oluyoruz.

İlmeği genişletip ipi kesiyoruz. Beyaz ip ile yapacağımız işlemler sona erdi.

tığ işi menekşe8

MOR YAPRAKLAR;

1.mor yaprak;

Beyaz yaprakların arkasındaki beyaz köprünün en başından (ki en başı beyaz ipi kesip bitirdiğimiz yer) motifin yüzü bize bakıcak şekilde çubuklar yapmaya başlıyoruz. 5 çubuklu aynı beyaz çubuklar kadar uzun olucak şekilde çiçeğin 5 yapraklı mor kısmını yapacağız ve çiçeğimiz bitmiş olacak.

Mor yaprak için 1. Çubuk: Mor köprünün altından ipimize tığ ile uzanıp ilmek alıyoruz. 4 adet zincir çekiyoruz. Tığı bir kenara bırakarak başadığımız mor ip ile beyaz ipin kalan ucuna kör düğüm atıyoruz.

Mor yaprak için 2. Çubuk: Tığımızın üzerine 2 ilmek alarak (ipi tığa 2 kere dolayarak) beyaz köprünün altından ipimize tığ ile uzanıp ilmek alıyoruz. Tığımızın üzerinde 4 ilmek oldu. Bu 4’lü ilmek grubunu 2 şer örerek 3 kerede tığdan boşaltıyoruz. Aynen beyaz çubuğumuz uzunluğunda mor çubuğumuz oldu.

Mor yaprak için 3.-4. Çubuk: Mor yaprak için 1. Çubuk yapımını 2 kez tekrarlıyoruz.

Mor yaprak için 5. Çubuk: 4 adet zincir çekip beyaz köprünün altına tığ üstüne almadan batıp direk ilmeğin içinden çekiyoruz.

1. mor yaprağımız tamamlandı.

tığ işi menekşe9

2.Mor yaprak;

1.mor yaprak da gerçekleştirdiğimiz adımları 2. Beyaz köprü üzerinde gerçekleşitiriyoruz.

2.mor yaprağımız tamamlandı.

3.mor yaprak;

1.mor yaprak da gerçekleştirdiğimiz adımları 3. Beyaz köprü üzerinde gerçekleşitiriyoruz.

3.mor yaprağımız tamamlandı.

4.mor yaprak;

1.mor yaprak da gerçekleştirdiğimiz adımları 4. Beyaz köprü üzerinde gerçekleşitiriyoruz.

4. mor yaprağımız tamamlandı.

5.mor yaprak;

1.mor yaprak da gerçekleştirdiğimiz adımları 5. Beyaz köprü üzerinde gerçekleşitiriyoruz.

5.mor yaprağımız tamamlandı.

En son olarak ilmeği genişletip ipi kesiyoruz. Çiçeğimiz tamamlandı. Şimdi arkasında kalan ipleri birbirine düğümleyerek fazlalıklarını kesiyoruz.

tığ işi menekşe10

Her çeşit süslemede kullanabileceğimiz tığ ile yaptığımız mor menekşemiz hazır.

Bunula süslenmiş çantalar görmek isterseniz buyrun; bilgedenki

 

Bu yazı Çiçek böcek, Dikiş, Genel, Keçe kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir