Rustik perde yapımı

kapıda rustik perde

Salonuma açılan iki kapının içindeki görüntü ve dağınılık o kadar canımı sıkıyordu ki değmeyin gitsin.

Durdum duramadım internetten bu kapıları nasıl güzel dekor ile saklarım diye araştırdım aşağıdaki fotoğrafa ulaştım:

kapıda tül perde

Bu fotoğrafla birlikte gene bir pazartesi günü bende küçük bir aydınlanma gerçekleşti ve dedim ki bu benim salonumun bir duvarını işgal eden iki sevimsiz kapı için ben de aynısını yapayım. Yaklaşık 1 yıl önce salon perdelerimi de zaten bol kelebekli zebra perdeye çevirmişken elimde kalan tüller de boşa çıkmıştı ve ne dolapta ne bazanın altında ne de herhangi bir kapalı kutuda kendine yer bulamamıştı. Velhasıl bu tülleri de değerlendireyim dedim. Önümde de yukarıdaki fotoğrafta olduğu gibi nadide bir örnek varken başladım rustik kornişi aramaya. Çeşitli perdecilere fiyat sordum 2.5 metre tahta parçası için bana inanılmaz rakamlar verdiler ki en az 350 TL den başlıyordu en çok 550 TL ye kadar gidiyordu, ayol dedim ben o fiyata sıfır perde diktiririm. Hatta fiyat sorduğum perdeciye ne kadar basit birşeyden bahsettiğimi anlatırken “ablacım ne uğraştırıyorsun ben gir bir banyo perdesi çubuğu al işini görsün” dedi. Bunu söylerken aslında benimle dalga geçtiğini sanıyordu ama bildiğin ilham verdi ve aynen onu yaptım. Hazırda duran tüller, banyo perdesi çubuğu, kurdele ve 3 adet demir askı ile kapılarımı tül perdenin arkasına gizledim. Nasıl mı? Çok uzatmadan anlatıyorum;

Malzemeler

Banyo perdesi çubuğu

3 adet demir askı

6 adet dübel

6 adet vida

Kurdele

Matkap

Perdelerin boyunu ölçüp kapıların üstüne demir askıları koyarak önce deleceğim yerleri işaretledim. Sonra matkap ile delip askıları taktım.

demir askı ile rustik

Banyo perdesi demirlerini bilirsiniz boy boy ve teleskopik. Ben en uzun hali ile 3 metre olanından aldım çünkü iki kapıyı da kapsaması için en az 235 cm olması gerekiyordu.

Rustik asma yöntemi

Odalardan görünen dağınıklığın kusuruna bakmayıverin canım o kadar icat anlatiyorum şu an.

Bir de baktım ki bunlara geçirecek rustik halkası almışım ama meğersem bir de halka ile perdeyi birleştirecek bir aparat daha gerekli imiş ama onu almamışım. o zaman bir zihni sinir fikir daha geldi aklıma ayol buları kurdele ile bağlasam ya dedim. perdedeki düğmeleri tek tek söktüm yerlerine kurdele geçirip hepsi bir boy olsun diye bir allık kutusu üzerinden bağladım, ve kendi halkamı elde ettim.

perdeyi rustiğe nasıl asarım1perdeyi rustiğe nasıl asarım2
Dökülmesin diye allık kutusunu bantladım yukarıdaki fotoğrafta gördüğünün krem rengi çirkin bant onun için var.

perdeyi rustiğe nasıl asarım

Bu arada işime burnunu sokanlar da oldu ama onları fotoğraflamam net olamadı malesef.

perdeyi rustiğe borisle nasıl asarım

Daha sonra zaten halkaları banyo perdesi askısına geçirebileyim diye geniş bağlamıştım, geçirdim ve banyo perdesi askısını demir askıların üstüne oturttum.

Bana toplam maliyeti sadec 20 TL oldu. 12 tl banyo perdesi askısı + 6 TL demir askılar + 2 TL dübeller ve vidalar.

Köy evlerindeki sinek önleyici perdeler gibi olmuş diyenler olsa da ben ortaya çıkanı çok beğendim. Tamam ilham aldığım fotoğraftaki gibi kürek mürek yok ama olsun ben yaptım ben beğendim.

Hadi siz de deneyin çok kolay.

rustik ile dekorasyon

Bu yazı Dikiş, Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Rustik perde yapımı için 3 cevap

 1. Ipek AG der ki:

  Benzer bir sorun icin google'i tararken buldum cok begendim.. 

 2. Halenur der ki:

  Bravo gerçekten, milletin beğenip beğenmemesi önemli değil, sonuçta herkesin zevki, estetik anlayışı farklı olabilir. Çok farklı bir açıyla düşünmüş, çok da marifetlice uygulamışsınız 🙂 Bu arada normal perdeyi rustik perdeye dönüştürebilir miyim diye ararken en faydalı olarak sizin sayfanızı buldum. Anladığım kadarıyla, rustik sopasındaki halkaların ucundaki o küçük kancamsı şeye normal kornişten sökülmüş tül perdenin düğme takılan yerlerini takabilirim , cevaplarsanız sevinirim. Teşekkür ederim. 

  • Bilgederki der ki:

   Olabilir tabi, ama bende rustik çubuğu değil banyo perdesi çubuğu vardı o sebepten düğmelerin takıldığı yerlere genişçe kurdela bağladım ki çubuk bu kurdelaların içinden geçirebilsin. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir