Körili soya soslu mantarlı tavuk

Körili soya soslu mantarlı tavuk

“Körili soya soslu mantarlı tavuk”???

“Portakal soslu pekin ördeği” gibi zengin bir isim sanki!

Köri mi? O da ne ola ki? Bilenlerin ne kadar elit olduğunu yansıtacak cinsten bir burjuva şeysi mi?

Ne ola ki bu köri?

Hımm anladım, şu bildiğimiz Hint çemeni. Hangi yemeğin içinde bulunursa bulunsun “köriyim ben, kokarım!” diye basbas bağıran baharattan bahsediyoruz değil mi? Peki  Türkiye’de köri diye alıp tükettiğimiz sarı toz gerçekten;

“Köri mi?
Zerdeçal mı?
Yoksa başka bir şey mi? “

Her hangi bir şey olduğunu ama belkide hiç köri olmadığını, ya da tamamen köri olduğunu gönül rahatlığı ile iddia edebilirim. Çünkü aslında “kekik” gibi içinde sadece 1 tek baharatın olduğu bir toz değildir bu bol kokulu arkadaş,  kimyondan tutunda kara biber, zerdeçal, kişniş, karanfil, kakule, zencefil, hintcevizi, demirhindi, acı kırmızı biber ve dahası gibi pek çok şey ihtiva eder. Milattan önce 1700 yıllarına ait Mezopotamya tabletlerinde ismine ilk kez rastlanmıştır. Hindistan, Pakistan başta olmak üzere, nasıl ki Türkiye’de doğuda her ailenin kendi tarhana karışımı varsa, Asya mutfağından olan her ülkenin de kendi köri karışımı vardır. Günümüzde hazır satılan köri tozu ise, yaşanılan coğrafyanın genel ve geleneksel damak tadına göre uyarlanmış karışımlar ile oluşturulmaktadır.

İçinde her ne ihtiva ederse etsin lezzet ve renk yoğunluğu o kadar çoktur ki kaşığın sapının ucuyla koyduysanız; tavuklara, pilavlara, patateslere dünya ötesi lezzet ve sarı renk katar, kaşığın ucu ile koyduysanız ne yediğinizi algılamayacak kadar sarar aroması bünyenizi, terlersiniz köri kokarsınız, sadece o kadarla da kalmaz saç dipleriniz, yatağınız, yastığınız her yeriniz köri kokar günlerce aynen çemen gibi saygı duyarak benimser vücudumuz bunu da.

Ortaya çıkması ve yayılması Asya kültürüne dayanmış da olsa tüm dünyanın tanıması 1800’lü yıllarda İngiltere’nin Hindistana sömürge uygulaması ile gerçekleşmiştir. Bu gün bile pek çok köri ile lezzetlendirilmiş yemeği İngilizler kendi geleneksel mutfaklarinin bir parcası saymaya devam etmektedirler.

İddia ediyorum ki çok azıcık köri tavuğu tanrısal yiyecekler kategorisine çıkarmada soya sosu ile birlikte inanilmaz basarilidir. Elinden bir iş gelmeyen, beceriksizin teki olsanız bile pişirmeye yelteneceğiniz tavuğa bir tutam köri azıcıkta soya sosunu birlikte (ayrı ayrı da olsa olur) koymanız halinde en lezzetli şen tavuk kraliçesi olursunuz, çünkü günümüzün tatsız tuzsuz tavuğuna tavuk olduğunu hatırlatan nitelikte bir lezzettir. Peki bundan bize ne? Ya hakikaten bazen ben de düşünmüyor değilim (vaktinde etraflıca düşünsem bu kadar uzun uzun zaten yazmam), alt tarafı beslenme aracı olan şu yemek olayına niye böyle saçma sapan  takılıyorum ayol? Atıver ağzına gitsin işte, isterse ismi “Halimeyle Fadime” olsun, ister tadı haşlanmış saman gibi olsun anacım ne fark eder? (Hayır haşlanmış saman nasıl tadıyor bilmiyorum!) İçimdeki lezzet düşkünlüğüne karşı neden kayıtsız kalamıyorum bilmem ki? Kızmaya başladım kendi kendime en iyisi mi önce malzemelerimizi sayalım sonra tekerlememizi söyleyeceğiz;

Malzemeler;

1 paket tavuk pirzola (Kalça şiş de gayet ideal) (6 adet derili 1000 gr 2380 kcal)

1 baş sarımsak (10 diş 45 kcal)

2 kırmızı biber (24 kcal)

1 paket mantar (200 gr 28 kcal)

½ çay kaşığı köri tozu

½ çay bardağı soya sosu (40 kcal)

Körili soya soslu mantarlı tavuk

Sizlere yapımı pek çok şeyden kolay bir yemek sunmaktan gurur duyuyorum. Tavukları tenceremizin dibine diziyoruz, donmuş ya da çözülmüş olmasına bile dikkat etmemize gerek yok. Üzerine kabaca mantarımızı doğruyoruz, kibar olmaya gerek yok nezaketten midir nedendir bilmem, pişince kayboluyor mantarlar. Sarımsağımızı mantarlarımızın üstüne, doğranmış kırmızı biberimizi de sarımsakların etrafına serpiyoruz.

Körili soya soslu mantarlı tavuk En üste hatırı kalmasın diye isteğe bağlı miktarda körimizi ve soya sosumuzu ekliyoruz ki, tenceremizin kapağını kapatırken;

“Sarımsağı soydum
Tavuğada köri tozu koydum
Bol baharatlı yemek de uydurdum
Duma duma dum
Sarı sarı mum
Dolapta soya sos
Köriye de ekle çoş
Mantarcık cık cık cık
Bibercik cik cik cik
Sen bu mutfaktan çık!!”

tekerlemesini de söylersek tencereye sıvı yağ koymaya gerek kalmayacak. Altını kısık ayarda açacağız, kapağını hiç açmadan suyunu çekene kadar pişireceğiz. Tuza da gerek yok malum soya sos çok tuzlu bir şey, nar gibi kızarmış tavuk elde etmek için de 1’e bir!!

Körili soya soslu mantarlı tavuk

Kaloriyle kiloyla sorunum yok diyorsanız, kapağı kapatmadan 1 küçük kutu krema eklerseniz işte o zaman yeme de yanında yat olur o tencerenin içindekiler tekerlememizle savrula savrula piştiğinde!!!

Bu masum haliyle  toplam 1417 kcal. 6 posiyon olarak düşünürsek 1 porsiyonu 237 kcal.

Krema ekleyip masumiyetini bozmuş olsaydık (200 ml krema 480 kcal) toplam 1897 kcal, 1 porsiyonu 316 kcal olacaktı.

Bu yazı Genel, Ham hum kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Körili soya soslu mantarlı tavuk için 4 cevap

  1. A der ki:

    Güzel yazı tebrikler

  2. Yusuf der ki:

    Hangi ülkeye ait bu yemek ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir