Kedi köpek yatağı nasıl dikilir?

Kedi köpek yatağı nası dikilir?

Kuçularımıza pisilerimize bir yatak biledikmeyelim mi diyip koyudum işe. Fikir alma uygulama esnasında Pinterestten çokça faydalandım. Daha sonra içine girip yatsım gelen bir köpek yatağı çıktı ortaya. aslında azıcık elips yapılsa bebek yatağı olarak bile tasarlanabilir.

Malzemeler

1 metre kumaş

1 metre astarlık kumaş

Kurdele

200 gr Boncuk elyaf

1 metre kumaşımızı tam 4’e katlıyoruz. Tam bütün katların bağlı olduğu köşeye mezuramızı koyup 43 cm’lik bir yarı çap ile yay çiziyoruz.

kedi köpek yatağı dikimi

Bu ¼ görüntülü pasta dilimini önümüze alıp aynı katlı köşeye mezurayı koyarak 25 cm’lik yarı çaplı bir yay daha çiziyoruz. Resimde bu içteki yarıçapı 30 cm olarak göreceksiniz. Bu malesef ki benim aman nolacak büyük olsun seneye de oturur çocuklar diyerek çizdiğim ilk taban. Daha sonra bu ölçünün gereksiz olduğunu düşünerek merkeze bir 5 cm daha yaklaştım her iki taraftan ve iç yayın 25 cm’lik bir çapta olması gerektiğine karar verdim. Dıştaki yay üzerinden kumaşımızı kesiyoruz.

evcil dostlarımıza yatak

Bu yaptığımızı 1 metrelik astar kumaş ile de yapıyoruz.

Astar kumaş ile esas kumaşımızın terslerini üst üste getirerek 25 cm’lik yay üzerinden dikiş geçiyoruz. Daha sonra elyaflarımızı dolduracağımız küçük cepler için kumaşı belli aralıklarla  dikiyoruz. Siz siz olun benim gibi 24 dikiş atmayın, 8 miş 12 imiş kimin işine yaramıyor da 24 cep yapmışım vallahi bilemedim. Dik dik bitmedi.

köpek yatağı nasıl olur

Dikerek hazırladığımız ceplere elyafımızı dolduruyoruz.  Elyafların ucunda kalan kumaşı da dikerek dökülmelerini engellemiş oluyoruz.

Bu uç kısmına tekrar biye dikeceğiz. Biyenin tünelinden de kurdele geçirilerek büzeceğiz. İçine ister kafamıza göre bir kırlent koyalım ister artan kumaşlar ve elyaf ile tekrar bir minder daha yerleştirelim onun kararı size ya da sevgili dostunuzun keyfine kalmış. Sonuç olarak ortaya çıkan oturma genişliği 50 cm çapına bir daire olan, kenar yüksekliği 15 cm olan bir yatak.

köpek yatağı

Bu kadar bilgi bana yeter, yaparım ben bunu evde diyorsanız, sizlere kolay gelsin. Yok olmaz yapılımışını alayım derseniz de buyrun.

bilgedenki

Sizce de çok kısa bi anlatım olmamış mı? Vallahi ben bile şaşırdım kendime.

 

 

Bu yazı Dikiş, Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir