Bit kurabiye (susamlı)

Bit kurabiye susamlı


Bit mi dedi biri? Böğğğh!!!

Böyle kurabiye ismi mi olurmuş? Eklem bacaklı kımıl kımıl, hem de yenebilecek birşeye isim veriyor!!

Kim nesini nasılını benzetmiş de adını bit koymuş bilemedim ama lezzetini ve kıyır kıyırlığını veren malzemede sirke olunca bu bit-sirke ikilisine şaşırsam mı bilemedim.

Aaa okullar yepyeni açılmış, çocuklarımıza her an bit kotrolü yapmamız gereken günlere gelmişken genel bilgiler şöyle bir bakıp öyle tarife geçmeyelim mi?

Neden mi?

Çünkü, okuldan aldım bir tane
Eve geldim bin tane.

Öncelikle bitler biraz kırmızımsı renkli, 40 dan büyük kimselerin gözlüksüz göremeyeceği kadar minicik (belki 1-2 mm),  şekli tipi yengece benzeyen asalak böceklerdir. Genellikle doğrudan  temas ile bulaşırlar, yumurtasının adı da sirke, yumurtadan çıkmış ilk hali yavşakdır. Bu sirkeyi iki tırnağıınızın arasına alıp “çıt” diye kırarsınız mesela. İnsanda da olur hayvanda da olur ki ben ilk olarak köyde saklambaç oynadığım zamanlarda hep kümese saklandığımda bitlenirdim. O zamanlar öğrenmiştim bu asalaklar meğer insanı ısırırmış da günde 2-3 kez kanla beslenirmiş ve tabii ki de yiğitte bulunurmuş. Günümüzde onca dezenfektan (sağlıklı olduğunu asla iddia etmiyorum) varken öyle hemencecik bitlenme çok mümkün olmamakla birlikte bu minik vampirlerin yayılmak için çok azimli olduklarını da unutmamak gerekli diye düşünüyorum.

Şimdi işte bu minnacık hayvanları adını ingilizcede kırıntı, kısa zaman ve küçük rol gibi şeyler için kullanılan “bit” kelimesinden aldığı gibi bizim kurabiyelerimiz de adını ingilizceden almakta. O kadar minnak ki adına bit kurabiye demiş tarifçi teyzelerimiz.

Uzatacak bişey bulamadım tarifi vereyim de bir an önce yapın tadına bakın.

Malzemeler;

125 gr oda ısısında yumuşamış tereyağı (yada 1/2 margarin) (941 Kcal)
1 çay bardağı sıvıyağ (630 kcal 70 gr)
1 yumurta akı (15 kcal)
3 yemek kaşığı elma sirkesi (30 kcal)
1 paket kabartma tozu
1 çay kaşığı tuz
2 silme yemek kaşığı şeker (60 kcal)
3 su bardağı kadar un (kulak memesi kıvamında olucak) (1200 kcal)

Üzerine

1 kase susam (100 gr 573 kcal)

Hepsi bir kaba doldurulup yoğurulur.Fındık kadar minik minik yuvarlanıp susama bulanır. 180’C de hafif pembeleşinceye kadar pişirilir. Çok kabarmıyor, Kabarsa da, yayılsa da susamlar sayesinde birbirine yapışmıyor.

Bit kurabiye susamlı

Amca kızının tarif defterinde yazan tarifin aslında, yumurtanın kalan sarısına bulayın sonra susama batırın diyordu ama mıncık mıncık uğraşamadım, yumurtasız da üzerininde susam tutuyor. Koyuyorsunuz kaseye susamı, bunları yuvarlayıp atıyorsunuz kasenin içine bir çalkalıyorsunuz hop bitti.

Toplam kalori miktarı 3449 Kcal. Bu elde ettiğimiz hamurdan ortalama 100 adet kurabiye elde ettiğimizi var sayarsak, 35 Kcal her bir kurabiyecik.

Demedi demeyin az yemekte fayda var.

bit-kurabiye

 

Bu yazı Genel, Ham hum kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir