Elmalı gül kurabiye

Fotografı görüyorsunuz. Ankara’da Tarihi Gar önünde barış mitingi yapmak için toplanmış onlarca insan varken henüz daha nasıl olduğu belli olmayacak şekilde art arda yaşan 2 patlamanın sonuçlarını anlatan, üzerinden siyaset yapan insanların sürekli konuştuğu anlarda böylesine güzel görselleri paylaşsam mı paylaşmasam mı emin olamıyorum. Biraz olsun acımızdan uzaklaşsak mı daha iyi, yoksa acıda boğulup yavaş yavaş yok olmasını beklemek mi?

Herhangi bir siyasi düşünceye ait olmadan yazıyorum ki insanların ölmesini gerektirecek kadar önemli nasıl bir kazanç var bu dünyada gerçekten bilemiyorum. 86 ölü yazıyor televizyon kanalları!!

Ölenlere rahmet, ailelerine baş sağlığı, yaralılara da bir an önce şifa diliyorum. Belki bana düşmez ama “benim gibi düşünmeyen ölsün” fikrini gerçekten anlamadığım için 3 günlük ilan edilen yasın kimin acısını dindireceğini gerçekten algılayamıyorum.

Tarife geçiyorum.

elmal gül kurabiye malzemesi

Malzemeler

2 kırmızı elma

tarçın

limon suyu

8 adet milföy hamuru

fıstık ezmesi

1/2 su bardağı tahin

8 adet çiğ badem

1 çay kaşığı nişasta

limonlu elma

Elmaları ikiye bölüp içlerini çıkartıp çok ince ince dilimliyoruz. Ben saymaya çalıştım üst ve altında kalan bölümlerdeki yamuk parçaları çıkardığımda ortalama 12 dilim çıkıyor.

Dilimlediğimiz elmaları bir taşım limonlu suda kaynatıyoruz. Uzun uzun pişirmeye gerek yok, bir kaynasın sonrasında söndürün altını süzün.

fıstıklı elma

İki kare milföyü uc uca ekleyip uzun bir dikdörtgen elde edip onu da merdane yardımı ile inceltiyoruz ve boyuna ikiye kesiyoruz. Açmaya başlamadan altına nişasta serpmeyi unutmayın ki milföy tezgaha yapışıp işinizi zorlaştırmasın.

Bir parçasının içine fıstık ezmesini tahinle sıvılaştırıp bir kaşık yayıyoruz. elmaları üst üste gelecek şekilde dizip, tarçın serpip milföyün boşta kalan kısmını elma dilimlerinin üzerine katlıyoruz. elma dilimlerini dizmeye başladığımız yönden teker gibi sarıyoruz.

elma sarma

Her sardığımız gülü bir muffin kabına, ya da kek kağıdına yerleştirip ortasına canınız ne isterse fındık baden bir tanesini koyuyoruz. Ben çiğ badem kullandım. Muffin kabını miföyler şişip açılmasın diye kullanıyoruz.

170’C ye ayarladığımız ısınmış fırına koyup üzeri kızarıncaya kadar pişiriyoruz.

Fırından çıkardığımızda üzerine pudra şekeri ve tarçın serpiyoruz.

Afiyet olsun.

Bu yazı Genel, Ham hum kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir